Ubytování Vranov nad Dyjí

Ubytování Vranov nad Dyjí

Včelí med z regionu Vranovska - NP Podyjí

 Vranovsky med logo

Vranovský med - med z Podyjí

 

Vranovský med - regionální potravina

Med z Vranovska a Podyjí je jedním z mála místních produktů, které by se daly označit jako regionální potravina. V dalším textu se pokusíme podat podrobnější informace o Vranovském medu.

Proč Vranovský med ?

Vranov nad Dyjí sousedí přímo s NP Podyjí a v oblasti Vranovska není žádný průmyslový podnik a tedy žádný případný zdroj znečištění přírody. Stráně a lesy v údolích řeky Dyje se vyznačují velkou druhovou pestrostí rostlin, a to včetně rostlin medonosných. Tato pestrost a ekologická čistota prostředí je nejenom přímo v národním parku, ale v celé přírodní oblasti okolo Vranovské přehrady.

Jaké jsou druhy medu z Vranovska a Podyjí ?

Medy z Vranovska jsou především květové (medovicové tmavé medy se vyskytují v naší oblasti poměrně vzácně). Specifické chuťové vlastnosti medů z Podyjí jsou dány především velkým množstvím medonosných rostlinných druhů v lesích a na loukách NP Podyjí a jeho okolí.

Obvykle mívají včelaři na Vranovsku 3 medobraní.

1. medobraní (přelom květen/červen) - květový med – z nektarů ovocných stromů, bobulovin, řepky, medonosných lesních bylin a časně kvetoucích stromů a keřů (javory, olše, brsleny, trnky, hlohy apod.). Med je velmi světlý a rychle tuhne – obvykle během několika dní. Někteří včelaři upravují tento med na tzv. pastový med (vyrábí se jen mechanickou cestou – mícháním, čímž vzniká med roztíratelné konzistence)

2. medobraní (ke konci června) – malinový med – je v převážné většině z nektarů maliníků a ostružiníků. Med je jantarové barvy a tuhne později než med z 1. medobraní.

3. medobraní (v polovině července) – lipový med – především z nektaru lip, jichž je na Vranovsku v lesích velké množství. Med má specifickou vůni a chuť po lipovém květu. Bývá obvykle ve zlatožluté barvě, avšak v letech medovicové snůšky může být tmavší. Tento med tuhne později a je velmi vhodný např. do bylinných čajů.

Otázky, mýty a fámy o medu …

Jaký je nejlepší med - nejlepší je med, který Vám chutná a který si oblíbíte.

Je lepší tmavý (lesní) med než med světlý (květový) – květové (luční) medy obsahují jednoduché, lehce stravitelné cukry, množství rostlinných bílkovin a léčivé látky rostlin, z jejichž nektaru med pochází. Je vhodný především pro děti.
Lesní (tmavé, medovicové) medy tuhnou později než medy květové, ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Jejich současná obliba je dána spíše módním trendem u nás. Jsou vhodné především pro seniory.

Je řepkový med méně kvalitní ? – není to pravda. Naopak obsahuje biologicky aktivní látky jako jsou enzymy, rostlinné hormony a především brassiny, které jsou velmi ceněné pro schopnost potlačovat rakovinné bujení.

Med, který rychle ztuhne (zkrystalizuje) je „pančován“ cukrem ? – všechny medy tuhnou, některé dříve (ty s vyšším obsahem glukózy), některé později. Tuhnutí je přirozenou vlastností medu.

Kde je možno sehnat Vranovský med?

V tabulce je uveden seznam včelařů, kteří na Vranovsku včelaří a prodávají svůj med. Máte-li zájem zakoupit si med u vybraného včelaře, kontaktujte jej v předstihu telefonicky. Ne vždy musí být včelař doma.
Ceny medu si stanovují včelaři sami a mohou se u jednotlivých včelařů lišit v řádech desetikorun za 1 kg.

Seznam včelařů prodávajících med - zde

© 2017 ubytování Vranov nad Dyjí Vranov.info - Ubytování Vranov nad Dyjí Web by Golden Orange CMS by Joomla!